Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym - wszystko, co musisz o niej wiedzieć, aby nie dać się zaskoczyć

Chcesz w końcu postawić sobie p[piękny dom, który będzie tylko twój i żony? Jeśli tak, to na pewno zdążyłeś już zauważyć, z nie należy to do łatwych i tanich zadań. Uzbieranie odpowiedniej kwoty pieniędzy zajmie Ci zapewne kilkanaście lat jak nie więcej.

Dodatkowo trzeba pamiętać, aby wszystko dokładnie podliczyć. Pod uwagę bierzemy działkę budowlaną, materiały na budowę, okna, dach, wykończenie oraz wyposażenie domu. Jednak w czasie budowy dojada także opłaty dla pracowników, którzy dom będą stawiać, niezbędne kleje, cement, farby, meble itp. jeśli chcesz to wszytko zliczyć, to zajmie Ci to trochę czasu. Znacznie lepszym pomysłem jest znalezienie programu komputerowego, który zrobi to za Ciebie. Jest to znacznie szybsze i łatwiejsze niż siedzenie z kalkulatorem przez kilka godzin.

Jeśli chcesz zarobić na takie przedsięwzięcie, to najlepszym wyjściem jest wyjazd za granicę. Bardzo wątpliwe jest to, że przy zarobkach zwykłego szarego pracownika, uda Ci się odłożyć odpowiednią kwotę. Nawet najmniejszy dom wymaga potężnych nakładów finansowych. Musimy się jednak przygotować na to, że w innym kraju, będziemy musieli siedzieć kilka lat, aby zarobić tyle ile nam trzeba, jeżeli nie chcemy podejmować takich środków, to możemy wziąć kredyt. Jeżeli będziemy mieć wpłatę własną, to szanse są znacznie większe.

Podstawowe informacje

Jeśli już masz potrzebną kwotę, to musisz mieć plany do budowy domu oraz kupioną działkę. Jednak ważną kwestią, która musi być przemyślana znacznie wcześniej jest instalacja elektryczna. Gra ona bardzo dużą rolę w całym domu, więc nie możemy zostawić jej na koniec. Jeśli nie zaplanujemy wcześniej jak mają być prowadzone kable, to może się okazać, że będziemy musieli skuwać ściany, aby umieścić w nich przewody, a tego raczej nie chcemy.

Dużo wcześniej trzeba znać ułożenie wszelkich sprzętów elektrycznych. Chodzi tu szczególnie o takie pomieszczenia jak salon, łazienka czy kuchnia. To w nich są sprzęty typu pralka, lodówka czy telewizor, które wymagają innego napięcia niż mikser czy lampka nocna. Dlatego powinno być jak najwięcej obwodów i jak najmniej gniazdek im mniej gniazdek będzie miał jeden obwód, tym mniejsza szansa na przeciążenie oraz pożar. Do wszelkich napraw, warto wzywać elektryka. Jeśli nie znamy się na prądzie to lepiej jest nie ryzykować zdrowiem.